EE RU
Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 641 0580

Ära tunne piinlikkust! Hemorroidid on üks levinumaid tervisemuresid.


Ära tunne piinlikkust! Hemorroidid on üks levinumaid tervisemuresid.

Hemorroidid on paljude jaoks piinlik teema, kuid sageli esinev ja muret tekitav tervisemure, mille esinedes tihtipeale ei taheta arsti juurde minna. Küll aga probleemi vältides areneb see suuremaks ning igaljuhul tuleb sellele esimesel võimalusel tähelepanu pöörata. Mida siis täpsemalt hemorroidid endast kujutavad?


Hemorroidid ehk pärakuveenikomud asuvad pärasoole lõpposas ning on päraku piirkonna veenilaiendid või tursed. See on üks levinumaid tervisemuresid, mis esineb rohkem meestel, kui naistel. Päraku veenikomud on ebameeldivad ning probleemi arenemisel võivad põletiku lisandumisel tekitada veritsust ning valutunnet. Patsiendi ebamugavustunne sõltub hemorroidide tüübist ja nende raskusastmest. Sisemistel hemorroididel puuduvad närvid ning need on valutud. Kui need põhjustavad verejooksu, on see tavaliselt helepunane ja asub väljaheite välisküljel. Välised hemorroidid on täielikult innerveeritud. Apteekri abi paluvatel patsientidel võib tekkida hemorroididest tingitud ebamugavustunne alates kergest sügelusest kuni põletusliku tugeva valuni. 


Peamisteks sümptomiteks hemorroidide puhul ongi väiksem või tugevam veritsus, ka väljaheitel ning valu, sügelus või veenikomu väljalangemine pärakust. Kiire reageerimine on oluline, et vältida probleemi kasvamist. Kui hemorroidid kasvavad suuremaks, võib patsienti kimbutada kontrollimatu roojapidamatus, sest tursunud veenikomu hakkab takistama sulgurlihaste tööd ning häirima selle funktsiooni. Kõige hullemal juhul on vajalik sekkuda kirurgilise operatsiooniga, kus eemaldatakse veenikomu kas elektrinoaga või kuumutamismeetodeid kasutades. 


Kõige parem ravi on nende ennetus nagu tervislik eluviis, õige toitumine, sportimine ja aktiivne eluviis. Enamiku hemorroidide puhul võib konservatiivne ravi olla piisav nagu näiteks kiudainete lisamine dieeti, rohke vee tarbimine ja väljaheite pehmendajate kasutamine. Soovituslik on pärast igat soolestiku tühjendamist piirkonda korralikult seebi ja veega pesta ehk puhastada. See leevendab ärritust ning aitab hemorroidide seisukorda kontrolli all hoida. Mõningatel juhtudel soovitatakse istuda soojas vees 2-3 korda päevas vähemalt 15 kuni 30 minutit. 


Kui olukord kergele ravile ei allu, siis tuleb pöörduda oma arsti juurde, kes saab soovitada edasise ravi. Ravi juures tuleb jälgida, et toimeained poleks organismile vastunäidustatud. Nende hulka kuuluvad prolaps, rektaalne verejooks, kasutamine alla 12-aastastel patsientidel või probleem, mis on püsinud kauem kui 7 päeva, seda eelkõike hemorroidide kroonilise iseloomu tõttu. Kui vastunäidustusi pole, võivad mitmed käsimüügis leitavad ravimid hemorroidide vastu aidata. Mõned anorektaalse toote koostisosad on piisavalt ohutud, et neid saaks kasutada kodusel ravil nagu näiteks lokaalsed salvid või spetsiaalsed küünlad. 


Ka meie e-apteegist leiab mitmeid käsimüügiravimeid hemorroidide raviks. Hemorroidide esinemine on tihe vaevus ja igaljuhul on vaja mitte tunda piinlikkust ning konsulteerida vaevuste püsimisel apteekri või oma perearstiga.
 

Terviseuudised ja näpunäited