EE RU
Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 610 3100

Kuidas pakasega nahka külma eest kaitsta?


Kuidas pakasega nahka külma eest kaitsta?

Nahk on inimkeha suurim organ, mis puutub igapäevaselt kokku kahjulike välispidiste ja sisemiste teguritega. Tegemist on faktoritega, mis põhjustavad naha elastsuse vähenemist, kortsumist ning karedust. Ka käesolevate külmade ilmadega vajab nahk tavapärasest rohkem turgutust ja hoolitsust.


Väliste temperatuuride langustega võib esineda nahakuivust, mis on põhjustatud niiskusesisalduse vähenemisest marrasknahas. Võimalusel tuleks kasutada tavapärasest sagedamini niisutavaid kreeme, mis on rasvasema sisaldusega. Naha regulaarne niisutamine aitab vähendada nahal esinevat kuivust, punetust, ketendust ning kiskuvat tunnet. Sageli võib olla endale sobiva kreemi leidmine keeruline. Siinkohal soovitame jälgida, millise nahatüübiga on tegemist, kas nahk on pigem rasune kui kuiv. Võibolla on tegu hoopis kombineeritud nahaga. Lisaks pöörata ka tähelepanu oma eelistustele, kas eelistate pigem rasvasemat kreemi vedelamale.


Nahka on võimalik turgutada ka erinevate toidulisanditega. Näiteks kollageeniga, mis aitab hoida nahka elastse ja siledana. Kollageen on ehitusvalk, mis lisaks luude, hammaste, lihaste ja liigeste loomisele osaleb ka naha loomisel. Uuringute tulemusel on leitud, et kollageeni täiendav manustamine on paljutõotav. Nimelt on katsete tulemusel täheldatud, et suureneb naha elastsus ja niiskusesisaldus. Kollageen tagab ka naharakkude uuenemise. Lisaks apteegis müüdavatele preparaatidele on võimalik kollageeni tootmist kehas soodustada toiduainetega. Nendeks toiduaineteks on näiteks muna, juust, soja, vaarikad ja mustikad. Tähelepanu tasuks pöörata ka toiduainetele ja preparaatidele, mis sisaldavad C-vitamiini, kuna vitamiin C soodustab kollageeni moodustumist.


Naha heaolu eest vastutab ka biotiin, mis on üks B-grupi vitamiinidest, tuntud ka kui vitamiin B7. Vitamiinil B7 on oluline roll rakkude uuenemisel. Biotiini defitsiidi tõttu on nahk ärritunud ja ketendav. Biotiini puudujääki ei tohiks tasakaalustatud toitumisega tekkida. Tomatid, mandlid, porgandid ning bataat on osa nendest toiduainetest, mis biotiini sisaldavad. Defitsiidi korral on võimalik manustada ka biotiini sisaldavaid iluvitamiine, mille koostises leidub ka teisi nahka tervendavaid aineid.


Tsink on oluline mineraalaine, mis osaleb valkude, rasvade ja aminohapete ainevahetuses. Lisaks osaleb aine immuunsuse tugevdamises ja haavade parandamises. Tsinki leidub rohkelt epidermises ehk marrasknahas. Ka tsingi puudusel võib esineda naha ketendust. Vaatamata tsingi olulisususele, ei suuda inimorganism tsinki ise toota ega ka suurtes kogustes kehas säilitada, mistõttu on oluline saada piisav tsingi kogus toidust, vajadusel ka apteegis müüdavatest preparaatidest. 
 

Terviseuudised ja näpunäited