Kaugmüüki teostab Mint Apteek | AZETA klienditeenindus | Estonia +3727722778

Miks on vajalik tarbida piisavas koguses D-vitamiini?


Miks on vajalik tarbida piisavas koguses D-vitamiini?

Palju oleme kuulnud D-vitamiini vajalikkusest inimorganismile. Eesti inimestel on paraku raskem loomulikul teel D-vitamiini päikesest ammendada, sest päikselist aega on meil vaid paar kuud. Küll aga vajab keha piisavas koguses D-vitamiini aastaringselt. Miks on see meile tähtis ning kuidas seda omandada?


D-vitamiin ehk teisisõnu kaltsiferool kuulub rasvlahustavate vitamiinide hulka. Selle peamine roll meie kehas on fosfaadi ja kaltsiumi ainevahetuse reguleerimine. Ühtlasi mõjutab D-vitamiin kuni 3000 erinevat organismi protsessi nagu näiteks luukoe normaalne areng, normaalne südametegevus ja verehüübimine, stabiilse närvisüsteemi ja vererõhu tagamine, aitab kaasa immuunsüsteemi normaalsele talitlusele, osaleb rakujagunemise protsessis ja lihaste talitlusel. 


Originaalis ammutab organism D-vitamiini piisava koguse päikesevalgusest. Ainult vähesed toidud, näiteks rasvaste kalade liha, munakollane või kalamaksaõli sisaldavad loomulikult piisavas koguses D-vitamiini. Selle tõttu soovitataksegi tarbida D-vitamiini kõrvalistest allikatest nagu toidulisandid. Hinnanguliselt on maailmas miljard inimest, kelle D-vitamiini varud on ebapiisavad või puudulikud. Rohkem esineb seda eakatel ning levinud ka laste seas. Puudus põhjustab peamiselt luude mineraliseerumise halvenemist ja luukahjustusi, sealhulgas rahhiiti lastel ja osteomalaatsiat täiskasvanutel.


Praegusel läheneval külmal perioodil on oluline, et organismi immuunsüsteem oleks tugev. Uuringutest on leitud, et D-vitamiinil on oluline roll vältimaks haigestumisi hingamisteede haigustesse. Apteegist leiab mitmeid D-vitamiini sisaldavaid toidulisandeid erinevate õlikapslite, tilkade või pihustitena. Kuna Eesti kliimas on loomulikku päikesevalgust vähe, siis on soovituslik D-vitamiini lisaks toitumisele tarbida kõigil. Eriti peaksid sellele tähelepanu pöörama inimesed, kes tarvitavad rohkem alkoholi, kes veedavad vähem aega õues, vanemaealised, ülekaalus või rasvunud inimesed, imikud ja väiksed lapsed või lapseootel naised. Viimane on oluline, et emaorganism suudaks tagada piisava kaltsiumivaru arenevale lootele.

Kuidas D-vitamiini puudust ära tunda? D-vitamiini puudusele viitavad sage väsimus ning erinevatesse külmetushaigustesse haigestumine. Ühtlasi pikaajalise puuduse toimel algab luude hõrenemine, tihedaks saavad luumurrud ja kukkumised. Vitamiinipuudust ei märka tavaliselt kohe, sest selle mõju võib avalduda alles aastate pärast. Optimaalne D-vitamiini tase veres on umbes 75-125 nmol/l. D-vitamiini taset kehas saab kontrollida lihtsa veenivere analüüsiga, kas laborites või perearsti juures. 
 

Terviseuudised ja näpunäited

Horisontaalvaade pole toetatud.
Palun pööra oma seade vertikaalvaatesse.