EE RU
Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 610 3100

Apteeker: Kevadine väsimus võib anda märku oluliste ainete varude ammendumise kohta organismis


Apteeker: Kevadine väsimus võib anda märku oluliste ainete varude ammendumise kohta organismis

Apteeker: Kevadine väsimus võib anda märku oluliste ainete varude ammendumise kohta organismis


Võiks arvata, et ilmade paranedes peaks meil olema rohkem energiat ja enesetunne paranema, kuid on hoopis vastupidi ning praegu kurdavad paljud keha üldise nõrkuse üle, mis väljendub väsimuses, töövõime languses, külmetushaigustes ja muudes vaevustes. Internetiapteegi spetsialistid hoiatavad, et sellisele enesetundele võib mõju avaldada vitamiinide ja mikroelementide puudus organismis.

Apteeker soovitab pöörata tähelepanu keha mõnele signaalile


Azeta.ee apteekrid rõhutavad, et inimesed konsulteerivad viimasel ajal üha sagedamini distantsilt energiapuuduse, väsimuse, meeleolumuutuste ja nõrgenenud immuunsuse üle, mis toob kaasa erinevaid viirusnakkusi. Samuti kurdetakse juuste, küünte ja naha seisundi halvenemist. Asjatundjate hinnangul võib selle kõige põhjuseks olla varakevadele omane oluliste ainete puudus organismis.


Erinevate vitamiinide defitsiiti võib esineda aastaringselt. Eestis on kõige sagedamini levinud D-vitamiini puudulikkus, mistõttu on oluline selle juurde manustamine näiteks tilkade või kapslite näol. Ka võib esineda näiteks A-, C- ja B-rühma vitamiinide vaegust või siis raua- või magneesiumipuudust Üks põhjus selleks võib olla, et toitumine ei ole täisväärtuslik. Oluline on tagada toidulaual juur-ja puuviljade olemasolu, tarbida vähem töödeldud ning liigselt rasvast või soolast toitu. 


Sellest, et organismis on B2 -vitamiini puudus, annavad märku lõhenenud huulenurgad. Suurenenud ärrituvus ja närvilisus võivad hoiatada magneesiumi, B-rühma vitamiinide ja raua puudusest. Samal ajal aga räägib üldine nõrkus, väsimus, vähenenud vastupanuvõime nakkustele vitamiinide B, C ja D puudumisest. Nõrgenenud küüned, välja langevad ja rabedad juuksed ning nahaprobleemid võivad kimbutada tsingipuuduse tõttu.


Kui tunnete neid sümptomeid ja kahtlustate, et teie kehas võib olla ühe või teise vitamiini või mikroelemendi puudus, siis on üldine vereanalüüs usaldusväärne viis halva enesetunde kindlaks tegemiseks. Arst või apteeker saab pärast vereanalüüsi tegemist aidata valida toidulisandid, mis aitavad taastada vajalike ainete tasakaalu organismis.


Toitumise ja kehalise aktiivsuse kohandamisest ei pruugi piisata


Neil, kes soovivad tunda end energilisemana ja värskemana, soovitame veeta võimalikult palju aega värskes õhus, loomulikus päikesevalguses, mis on D-vitamiini allikas, samuti pöörata rohkem tähelepanu füüsilisele aktiivsusele. Lisaks on eriti oluline süüa võimalikult mitmekülgset ja tasakaalustatud toitu, mis täiendaks organismi loomulikul teel vitamiinide ja mineraalainetega.


„Soojal aastaajal on soovitatav süüa võimalikult palju värskeid köögivilju, rohelisi maitsetaimi, valida lahja liha ja kala, samuti süüa hooajalisi marju ja puuvilju. Loomulikult ei tasu alahinnata ka hapendatud tooteid – need sisaldavad rohkesti C-vitamiini. Eriti oluline on mitte unustada piisavas koguses vee joomist,” räägib apteeker.


Keha rauavarusid aitavad täiendada spinat, oad, punane liha, tume šokolaad ja pähklid. Tõsi, ka soojal aastaajal ei pruugi ainult toiduga saadavatest vitamiinidest ja mineraalainetest piisata, eriti kui on kindlaks tehtud nende defitsiit organismis. Sellistel juhtudel on soovitav konsulteerida apteekriga ja võtta täiendavalt tema soovitatud toidulisandeid.


Toidulisandite võtmisel kehtivad mitmed reeglid


Toidulisandite tarvitamisel soovitab apteeker järgida teatud põhimõtteid, mis aitavad tagada ainete omastamise. „Tavaliselt võetakse vitamiine koos toiduga või pärast sööki – nii omastab keha paremini rasvas lahustuvaid A-, E-, D- ja K-vitamiine ja ka maoärrituse oht on väiksem. Rauda on soovitav võtta enne sööki, kuid kui magu on tundlik, siis võib seda võtta ka koos toiduga,” annab nõu apteeker.


Toidulisandite võtmisel tuleb peale juua vett, mitte teed, kohvi, piima ega kindlasti mitte alkoholi. Nendes jookides sisalduvad ained võivad halvendada vitamiinide või mikroelementide omastamist organismis.


Vähem oluline ei ole ka toidulisandite omavaheline kombineerimine. Näiteks raua omastamist blokeerib kaltsiumi ja tsingi samaaegne kasutamine. Raua paremaks omastamiseks on soovituslik seda mikroelementi võtta hommikul koos C- ja B12-vitamiinide ning foolhappega.


Apteeker teeb kokkuvõtte: iga inimese vajadused on erinevad ja individuaalsed, mistõttu tuleb vitamiinide või toidulisandite valikul arvestada toitumisharjumusi, tuvastatud haigusi, manustatavaid ravimeid ja muid aspekte. Enne toidulisandite valimist ja võtmist on soovitatav konsulteerida oma arsti või apteekriga. E-apteegi Azeta.ee apteekriga saab tasuta nõu pidada ka distantsilt - telefoni või interneti teel.


Kui eelnimetatud sümptomid ja vaevused häirivad mõnda aega ega piirdu ainult hooajalisusega, siis soovitab apteeker pöörduda arsti poole, et teha täpsemad terviseuuringud.

Terviseuudised ja näpunäited