Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 641 0580

Mis on tundlik nahk ja kuidas seda tuvastada?


Mis on tundlik nahk ja kuidas seda tuvastada?

Kipitus, kihelus, mõnikord põletustunne ja võib-olla isegi ajutine punetus - tundlik nahk avaldub mitmel viisil ja erinevatel põhjustel. Bioderma selgitab, mis põhjustab tundlikku nahka ja kuidas teha kindlaks, kas teie enda nahk on tundlik.

 

Tundlik nahk on alati olnud üsna levinud probleem. Viimasel ajal aga on tundliku naha inimeste hulk tõusnud. Ühe raporti kohaselt on üle maailma 60–70% naistest ning 50–60% meestest tundliku nahaga.

Pikka aega alahinnati tundliku naha levimust. See ei ole üldiselt kaebus, millega pöördutaks nahaarsti poole.  Tundliku naha aistingud on subjektiivsed, need esinevad sageli ja neid peetakse normaalseks. Enamik inimesi kipub arvama, et nad ei vaja arstiabi.

Ja hoolimata sellest, et tegemist on "väikese probleemiga", on selge, et tundliku nahaga inimeste puhul mõjutab see nende elukvaliteeti. Tundlik nahk mängib nende elustiili valikutes suurt rolli, mõjutades nende otsuseid selle kohta, millist toitu süüa, milliseid tooteid osta, milliseid riideid kanda ja isegi kuhu minna, kuna sise- ja välisõhk võib panna naha reageerima. Tundliku naha tagajärgedega tegelemine võib nende jaoks olla igapäevane koorem.

 

Tundliku naha sümptomid

Tundliku naha all kannatavate inimeste arvu kasvu tulemusena kvalifitseeriti tundlik nahk 2017. aastal International Forum for the Study of Itch (IFSI) poolt legitiimseks dermatoloogiliseks sündroomiks.

Tundliku naha sümptomid võivad kesta 1-2 või mitu tundi. Nahareaktsioonide tõttu on patsiendid sunnitud muutma oma nahahooldusrutiine ja ka oma elustiili. Võitlus võib kesta kogu elu.

Bioloogilise düsfunktsiooni tõttu esineb loomulik tundlikkus. Sel juhul muutuvad närvikiud teatud teguritega kokkupuutel kiiresti ülierutatuks ja nahk reageerib üle. Ilmnevad erinevad sümptomid. Loomulik tundlikkus on enamasti püsiv seisund.

Samuti esineb esilekutsutud tundlikkus, mis tuleneb mitmetest keskkonna- ja elustiili teguritest. Tänapäeva linnakeskkonnas puutub teie näonahk pidevalt kokku igapäevaste ärritavate teguritega – saaste, UV-kiired, stress jne. Enda kaitsmiseks toodab nahk vabu radikaale. Kui nahale agressiivseid tegureid koguneb liiga palju, hakkab nahk tootma liiga palju vabu radikaale. See tekitab oksüdatiivset stressi, mis muudab naha kaitsebarjääri, nii et veelgi rohkem ärritavaid aineid tungib naha sisse. Oksüdatiivne stress ja muutunud barjäärifunktsioon koos põhjustavad põletikku ja naha tundlikkust. Esilekutstud tundlikkus võib tulla ja minna olenevalt inimese elustiilist ja keskkonnast, kuid on globaalselt tõusuteel kogu maailmas.

Mõlema tundlikkuse tüübi puhul on tundlik nahk tasakaalust väljas ega suuda end õigesti kaitsta. Tegelikult võitleb tundlik nahk pidevalt, et saavutada normaalset ja tervislikku seisundit. Kui nahk reageerib, on tal palju keerulisem taas normaalsesse olekusse naasta. Tekib nõiaring, mis kõigub normaalse oleku ja reaktsiooni vahel - tekivad kipitus, kihelus, põletustunne ja punetus.

 

Mis võib naha tundlikkuse esile kutsuda?

Tundliku naha esilekutsumiseks võib olla palju tegureid, mis pärinevad väga erinevatest allikatest:

• Õhusaaste; mitmesugused lenduvad orgaanilised ühendid, raskmetallid ja tahked osakesed.

• UV-kiired

• Temperatuurid - kuum või külm temperatuur, tuul, niiske või kuiv õhk, konditsioneer, aastaaegade muutused.

• Pesuained - pindaktiivsed ained ja muud puhastusvahendid.

• Hormoonid - raseduse ja menstruaaltsükliga seotud hormoonid võivad nahka mõjutada. 42% menopausieelses eas naistest ütleb, et nende nahk on tundlikum vahetult enne menstruaaltsüklit või selle ajal ning üle 70% menopausijärgses eas naistest ütleb, et nende nahatundlikkus on pärast menopausi suurenenud².

• Elustiili tegurid ja valikud nagu suitsetamine, rasestumisvastased tabletid, raseerimine, riietus, unehäired, väsimus ja teatud toidud.

• Kosmeetika ja meik - kosmeetika ja jumestustooted võivad sisaldada ärritavaid molekule, nagu pigmendid, säilitusained või sulfitid. Õrn, mitteärritav ja kohandatud puhastusvahend, mis säilitab nahabarjääri, on tundlikule nahale hädavajalik.

BIODERMA lahendus tundlikkule nahale: Sensibio nahatoodete sari, mis on pühendatud tundlikule nahale.

Ikooniline Sensbio H2O mitsellaarvesi, näopesugeel, näokreemid, silmakreem ja palju muud. Valige oma nahale sobiv hooldusrutiin!

Terviseuudised ja näpunäited

Horisontaalvaade pole toetatud.
Palun pööra oma seade vertikaalvaatesse.