EE RU
Kaugmüüki teostab Mint apteek | Küsi apteekrilt | E-R 9:00-17:00 | +372 641 0580

Vajad abi suitsetamisest loobumisel?


Vajad abi suitsetamisest loobumisel?

Suitsetamine on pahe, mille kahjulikest kõrvalmõjudest inimorganismile teavad ilmselt kõik. Kuid siiski on palju neid, kes ühel või teisel põhjusel on sellega alustanud ning nüüd on hädas suitsetamisest loobumisega. 


Suitsetamine on maailmas laialt levinud, aga samal ajal ka üks survamavaid harjumusi. Maailma Terviseorganisatsiooni allikatel on suitsetamine seotud vähemalt 25 erineva haiguse tekkega. Lisaks sellele, et suitsetamine kahjustab erinevate organite tööd ja põhjustab raskeid haigusi, põhjustab see ka märgatavalt enneaegset vananemist. Tänapäeval on lisatud sigaretisuitsu palju tehislikke aineid, mis hoolitsevad kõik koos selle eest, et suitsetaja veelgi rohkem nikotiinist sõltuvusse jääks.


Tubakasuitsetaja mitte ainult ei ohusta enda tervist vaid ka kõrvalviibijate oma. Passiivne suitsetaja ehk inimene, kes viibib tubakasuitsetajaga samas ruumis võib kogeda mitmeid ärritavaid reaktsioone nagu näiteks kipitustunne neelus, silmades, iiveldustunne, järsk peavalu, uimasus ja palju muud. Selline olukord võib eriti halvasti mõjuda astmaatikutele või muid hingamisteede haigusi põdevale inimesele. Uuringute kohaselt satub vaid 15% sissehingatavast tubakasuitsust suitsetaja kopsudesse, ülejäänud 85% levib ümbritsevasesse õhku. 


Miks peaks mõtlema tubakast loobumise peale? Suitsetamine tekitab paljusid raskeid haiguseid nagu näiteks veresoonte ummistumine, kopsuvähk või südamehaigused. Suitsetamine mõjub halvasti nahale, tekitab enneaegset vananemist ja vistrikke. Naised võiksid tähele panna, et suitsetamine suurendab meessuguhormoonide osakaalu organismis ehk võib juhtuda, et ka karvakasv suureneb kohtades, kus muidu seda ei oleks. Suitsetamisel muutuvad sageli juuksed halliks või sageneb nende väljalangemine. Suitsetamine tekitab väsimust ning blokeerib paljude oluliste vitamiinide imendumist kehas nagu näiteks kollageen, magneesium või C-vitamiin. 


Suitsetaja, kes soovib sellest loobuda peaks esmalt üle vaatama enda harjumuspärased tegevused. Tihti aitab, kui nikotiininälja esinedes teha väljas üks turgutav jalutuskäik või proovida nätsu närida. Suitsetaja võiks mõtestada enda jaoks lahti miks ta tahab suitsetamisest loobuda ning seda endale vajadusel meelde tuletada. Suitsetamisel loobumisel tasuks üle vaadata enda keskkond, teha see võimalikult suitsuvabaks ning vältida suitsetajatega samas keskkonnas viibimist. Nii nagu on ka muidu aktiivne eluviis ja tervislik toitumine oluline, on see abiks ka suitsetamisel loobumisel. 


Suitsetamisest loobumine võib olla raske, seetõttu pakutaksegi apteekides mitmeid abiks olevaid preparaate. Azeta e-apteegi valikust leiab nii närimistablette, plaastreid kui ka tablette. Suitsetamisest loobuja saab valida endale sobivaima ja alati vajadusel apteekriga nõu pidada. 
 

Terviseuudised ja näpunäited